Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem

Do 31.5.2012 ZÚ se sídlem v Praze (ZÚ Ústí na Labem)


Přeskočit na hlavní navigaci


archiv novinek 2011

Změna ordinačních hodin Očkovacího centra Rumunská

Od 1.12.2011 dochází ke změně ordinačních hodin v našem Očkovacím centru Rumunská 28, Praha 2. Nyní toto centrum poskytuje služby bez polední přestávky.

Ordinační hodiny se mění takto:

Pondělí 7:00 - 17:15
Úterý 7:30 - 15:15
Středa 7:00 - 17:15
Čtvrtek 7:30 - 15:15
Pátek 7:30 - 12:00


Kromě Očkovacího centra na adrese Rumunská 28, Praha 2 lze v Praze rovněž využít služeb Očkovacího centra Sokolovská 60, Praha 8, kde ordinujeme:

Pondělí až pátek 9:00 - 13:15 14:00 - 16:15


Těšíme se na Vaši návštěvu.

Screeningové stanovení drog

Zdravotní ústav se sídlem v Praze provádí ve svých laboratořích screeningové stanovení drog v moči a to včetně anonymních stanovení. Podrobnosti naleznete v tomto informačním materiálu.

Informace o screeningovém stanovení drog

Laboratoř lékařské mikrobiologie Kladno

Laboratoř lékařské mikrobiologie Kladno, která sídlila několik desetiletí v pronajatých prostorech v suterénu budovy plicního  oddělení kladenské nemocnice na adrese Františka Kloze 2313, Kladno se během srpna 2011 přestěhovala do nově zrekonstruovaného objektu ZÚ, který se nachází v areálu Zdravotního ústavu cca 50 metrů od dosavadního působiště laboratoře, na adrese Františka Kloze 2316.

Věříme, že umístění laboratoře v nových prostorech přispěje k dalšímu zkvalitnění služeb, které se snažíme dlouhodobě v oblasti lékařské mikrobiologie poskytovat.

Proč doporučujeme očkování proti virové hepatitidě (žloutence) typu A a B?

Infekční onemocnění jater může být vyvoláno viry, bakteriemi a parazity. Pouze proti virové hepatitidě A a B se můžeme chránit očkováním.

 

Virová hepatitida A

Onemocnění virovou hepatitidou A vede k vyřazení z běžného života na týdny až měsíce – toto může vést k problémům v osobním životě, ve studiu, v zaměstnání.

 • k přenosu nákazy dochází konzumací kontaminovaných potravin a vody, ale i přímým kontaktem (nemoc špinavých rukou)
 • ročně ve světě onemocní 1,4 miliónu osob
 • očkování proti hepatitidě A bylo zařazeno do očkovacího kalendáře dětí v Argentině, Chile, Izraeli a USA
 • v České republice dochází k významnému nárůstu počtu onemocnění hepatitidou A: r. 2007 – 70 případů, rok 2008 – 1648 případů, rok 2010 – 862 případů
 • v ČR je očkování proti virové hepatitidě A doporučováno cestovatelům a osobám s chronickým onemocněním jater.

Vzhledem k tomu, že většina naší populace nemá protilátky a je k nákaze vnímavá, doporučujeme toto očkování i lidem, kteří nikam necestují. Ochrana po očkování trvá minimálně 20 let

Virová hepatitida B

Onemocnění virovou hepatitidou B je významným světovým zdravotnickým  problémem. Akutní onemocnění probíhá závažněji než virová hepatitida A, častěji dochází k fulminantnímu průběhu onemocnění, kdy může dojít během několika dnů k úmrtí nemocného. Akutní onemocnění může přejít do chronické formy nemoci a vést k významnému zhoršení kvality života a jeho zkrácení. Léčba chronické virové hepatitidy B je možná, ale zatím je úspěšná jen u malého procenta nemocných.

 • virus hepatitidy B je až 100x infekčnější než virus HIV
 • k přenosu dochází krví, sexuálním kontaktem, z matky na dítě při porodu
 • ve světě jsou infikovány 2 miliardy osob, u 350 miliónů přechází onemocnění do chronické formy
 • chronická virová hepatitida B vede k rychlému vzniku cirhózy jater a karcinomu jater
 • v Asii má chronické onemocnění virovou hepatitidou B 8-10% populace, na Středním Východě a v Indii 2-5% populace, vysoký výskyt onemocnění je také v Amazonii a jižních částech východní Evropy
 • v rámci boje proti tomuto onemocnění jsou na doporučení Světové zdravotnické organizace od r. 2006 očkovány proti virové hepatitidě B děti 164 zemí světa
 • v ČR jsou od r. 2001 očkováni všichni kojenci a 12-tileté děti

Předpokládaná ochrana po očkování proti virové hepatitidě B v dospělosti je doživotní.

Očkování proti virové hepatitidě A a B lze provést buď odděleně (2 dávky vakcíny proti virové hepatitidě A, 3 dávky vakcíny proti virové hepatitidě B) nebo lze očkovat kombinovanou vakcínou proti oběma typům onemocnění současně (3 dávky vakcíny).

 

Zdroj informací:
www.who.int/mediacentre/factsheets

EPIDAT, SZÚ Praha
Petráš M.,Lesná K.I., Manuál očkování 2010, str. 265
SPC Engerix-B, Twinrix

 

 
Hlavní navigace: